Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu zabraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja. Będziemy na bieżąco je uzupełniać i zbierać Wasze pytania z mediów społecznościowych.

Biblia Audio powstała z trzech powodów: po pierwsze Biblia jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie wszystkim udało się ją przeczytać. W dobie cyfryzacji i coraz większych możliwości technologicznych każdy powinien mieć do niej dostęp. Zdajemy sobie sprawę, że próba udźwiękowienia Księgi, wobec której raczej nie przechodzi się obojętnie, to wyzwanie, ale chcemy je podjąć, bo bez wątpienia warto. Po drugie: nasza inicjatywa ma wymiar społeczny. Ludzie jednoczą się wokół idei, w które wierzą, dlatego chcemy dać każdemu szansę na bycie częścią tego projektu. Czy to poprzez wpłacenie jakiejś kwoty na wspieram.to, czy poprzez uczestnictwo w samych nagraniach, bo taka możliwość też będzie. To z kolei prowadzi do jeszcze jednej ważnej kwestii. Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, statystów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – taki cyfrowy Pomnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Pomysł narodził się w głowie Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków, jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Karaluchy”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”. Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę przeczytało Biblię. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Nie. Jest to wspólne działanie Krzysztofa Czeczota z Wydawnictwem Pallottinum, przy wsparciu ZAiKS.

Cały projekt nie jest inicjatywą związaną z Kościołem Katolickim. Nie oznacza to jednak, że robimy coś wbrew kościołowi – otrzymaliśmy od Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego pasterskie błogosławieństwo dla tego projektu. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła Katolickiego o jakiekolwiek wsparcie finansowe, gdyż chcemy ten projekt oprzeć przede wszystkich na ludziach, którzy będą mogli go wspierać z różnych powodów, nie tylko związanych z wiarą.

Bibila Audio będzie do pobrania nieodpłatnie, dostępna dla każdego.

Na stronie www.bibliaaudio.pl będzie zakładka z przygotowanymi paczkami do pobrania. Całość będzie w doskonałej jakości, dlatego szacowana wielkość wszystkich plików to ok. 8 GB. Będzie również możliwość odsłuchania treści na tej stronie, bez konieczności pobierania nagrań. Na bieżąco wrzucamy nasze nagrania na:

Mieć wystarczającą ilość miejsca do pobrania plików oraz aplikację do odtwarzania formatu mp3.

Pierwsze etapy zostały zrealizowane ze środków firmy OSORNO. Ponieważ skala tego projektu jest bardzo duża, większość planujemy zebrać ze zbiórki crowdfundingowej na wspieram.to. Prowadzimy także rozmowy z potencjalnymi sponsorami.

Jedna godzina gotowego audiobooka to w około 50 godzin pracy. Pracy, do której chcemy zaangażować w sumie ok. 300 profesjonalnych aktorów, ponadto muzyków, reżyserów czy realizatorów dźwięku. Dodatkowe koszty są związane z obsługą i stworzeniem dedykowanej strony www oraz komunikacją całego projektu. Każde nagranie zanim osiągnie swój finalny efekt musi zostać odpowiednio pocięte, następnie poskładane, udźwiękowione, wyczyszczone, oprawione muzycznie i zmixowane. Każdy z tych żmudnych etapów wymaga czasu i pracy, jeśli chcemy osiągnąć spektakularny efekt. Takie dzieło niewątpliwie na to zasługuje, dlatego założone koszty mogą wydawać się wysokie. W zależności od zebranych środków, cała produkcja potrwa kilkanaście miesięcy.

W myśl ustawy z dnia 30.05.2014r., każdej osobie, która wesprze projekt i w rozumieniu kodeksu cywilnego jest konsumentem (a nie np. firmą, dla której wpłata może być powiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą) przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie przewidzianym w w/w ustawie. Jednak z uwagi na fakt, że przedmiotem umowy zawieranej na odległość jest usługa świadczona przez serwis Wspieram.to, prawo do odstąpienia wygasa z chwilą całkowitego wykonania usługi, tj. z chwilą przypisania otrzymanej przez Wspieram.to płatności do projektu Bibilaaudio. W praktyce oznacza to, że prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu płatności nie przysługuje Wspierającemu.

Od momentu nagrania, co miesiąc będą publikowane poszczególne fragmenty Pisma Świętego. Planujemy udostępniać je w porządku chronologicznym. Całość dostępna będzie na stronie bibliaaudio.pl a ostatnie fragmenty wypuścimy najdalej w grudniu 2017 roku, zakładając, że do grudnia 2016 uda nam się zgromadzić środki niezbędne do realizacji tego dzieła.

Tak, planowane są 2 wersje na płytach CD: pliki mp3 na 15 płytach (dźwięk skompresowany) oraz CD audio (dźwięk bez kompresji mechanicznej) na ok. 100 płytach.

Wówczas będziemy realizować produkcję za zebrane środki. Być może w trakcie realizacji znajdą się sponsorzy, dzięki którym uda się dozbierać brakującą kwotę.

Przede wszystkim zależy nam na doskonałej jakości wszystkich nagrań, a żeby taką osiągnąć, musimy zaangażować profesjonalistów. Dlatego do produkcji zatrudniamy profesjonalistów, którym płacimy należne wynagrodzenie.

Przewidzieliśmy kilkadziesiąt ról dla ludzi niezwiązanych z zawodem aktora czy lektora. Do tej pory OSORNO zrealizowało kilka produkcji, w których brali udział także amatorzy. Pamiętamy jednak, że dzieło, które tworzymy, musimy zrealizować najlepiej jak to jest tylko możliwe, tak więc ewentualny udział w nagraniach Biblii będzie odbywał się po weryfikacji barwy głosu i predyspozycji do zrealizowania tak ważnego zadania.

W nagraniach zostanie wykorzystana Biblia Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku. Jest to przekład najbardziej dostosowany do współczesnego odbiorcy. W ubiegłym roku wydawnictwo Pallottinum obchodziło jubileusz 50-lecia tego wydania Biblii, dlatego też pomysł udźwiękowienia tej wersji doskonale wpisuje się w misję dzielenia się Słowem i docierania z nim do nowych odbiorców.

Materiał, który realizujemy, zawiera całość Biblii. W pierwszej kolejności będziemy realizować Nowy Testament, a następnie Stary Testament.

Rozróżnijmy, o jakiej adaptacji mowa. To nie jest adaptacja, jaką często stosuje się na potrzeby filmu – nie chcemy nic usuwać z treści Biblii. W dialogach pomiędzy bohaterami nie będzie tylko wskazań, który z bohaterów mówi. Chcemy nadać temu „filmową jakość dialogowania ze sobą”. Jest to natomiast adaptacja dźwiękowa, Krzysztof i jego zespół stworzą odpowiednie dźwięki w tle.

Do wszystkich. Dzięki podzieleniu Biblii na fragmenty, będzie istniała możliwość stworzenia własnej playlisty, w tym playlist dla dzieci, z ulubionymi czy ważnymi fragmentami. Biblia jest bardzo różnorodna, dlatego przed nami duże wyzwanie: w jaki sposób ukazać brutalne sceny, by nie były obrazoburcze lub drastyczne. Chcemy oddać te wszystkie ważne emocje za pomocą dźwięków i dobrze dobranej muzyki.

Dziecko do lekcji religii powinni przygotowywać przede wszystkim rodzice. Cyfrowa Biblia może być potraktowana jako narzędzie.

Tak, planujemy organizować koncerty, na których zaprezentujemy wybrane fragmenty Pisma Świętego. Będzie to „żywe słowo” w połączeniu z dźwiękami audio, tymi samymi, które będą w audiobooku, muzyką wykonywaną na żywo, odpowiednim oświetleniem i nastrojem. Koncert będzie w technice stereo. Jeżeli sala będzie spełniała odpowiednie warunki, będzie to koncert w technice 5.1.

Przyjęliśmy dwa kryteria wyboru miast. Chcemy zaprezentować fragmenty Biblii Audio w największych polskich miastach, żeby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Przewidzieliśmy także organizację takiego wydarzenia w tych miastach, które uzbierają najwięcej środków w ramach publicznej zbiórki na wspieram.to.

Nie planujemy nagrywania koncertów na płytach DVD.