Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu zabraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja. Będziemy na bieżąco je uzupełniać i zbierać Wasze pytania z mediów społecznościowych.

Biblia Audio powstaje z trzech powodów: po pierwsze Pismo Święte jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie wszystkim udało się ją przeczytać. W dobie cyfryzacji i coraz większych możliwości technologicznych każdy powinien mieć do niej dostęp. Zdajemy sobie sprawę, że próba udźwiękowienia Księgi, wobec której raczej nie przechodzi się obojętnie, to wyzwanie, ale chcemy je podjąć, bo bez wątpienia warto. Po drugie: nasza inicjatywa ma wymiar społeczny. Ludzie jednoczą się wokół idei, w które wierzą, dlatego chcemy dać każdemu szansę na bycie częścią tego projektu. Czy to poprzez wpłacenie darowizny www.bibliaaudio.pl/wspieraj, czy poprzez uczestnictwo w samych nagraniach. To z kolei prowadzi do jeszcze jednej ważnej kwestii. Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, statystów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – Cyfrowy Pomnik Kultury Polskiej.

Pomysł narodził się w głowie Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków, jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Karaluchy”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”. Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę przeczytało Biblię. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Nie. BIBLIA AUDIO superprodukcja to wspólne działanie Krzysztofa Czeczota, Wydawnictwa Pallottinum, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, firmy ORANGE, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i tysięcy ludzi, którzy wsparli projekt.

Tak. Otrzymaliśmy imprimatur od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła Katolickiego o jakiekolwiek wsparcie finansowe, gdyż chcemy ten projekt oprzeć przede wszystkich na ludziach, którzy będą mogli go wspierać z różnych powodów, nie tylko związanych z wiarą.

Biblia Audio będzie zawsze dostępna nieodpłatnie na stronie bibliaaudio.pl. Biblia Audio dostępna jest także w formie płyt CD i pendrivów w sklepie www.sklep.osorno.pl . Cały dochód ze sprzedaży wspiera produkcję kolejnych część BIBLII AUDIO.

Na stronie www.bibliaaudio.pl będzie zakładka z przygotowanymi paczkami do pobrania. Całość będzie w doskonałej jakości, dlatego szacowana wielkość wszystkich plików to ok. 8 GB. Będzie również możliwość odsłuchania treści na tej stronie, bez konieczności pobierania nagrań. Na bieżąco wrzucamy nasze nagrania na:

Mieć wystarczającą ilość miejsca do pobrania plików oraz aplikację do odtwarzania formatu mp3.

Produkcja słuchowiska rozpoczęła się w luty 2015 roku i została uruchomiona ze środków firmy OSORNO. Ponieważ jednak skala tego projektu jest bardzo duża część potrzebnych funduszy pozyskujemy ze zbiórki społecznej, część od sponsorów, część od koproducenta Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wesprzyj powstawanie kolejnych część BIBLII AUDIO www.bibliaaudio.pl/wspieraj.

Jedna godzina gotowego audiobooka to w około 50 godzin pracy. Pracy, do której zaangażujemy w sumie ok. 500 profesjonalnych aktorów, ponadto muzyków, reżyserów czy realizatorów dźwięku. Dodatkowe koszty są związane z obsługą i stworzeniem dedykowanej strony www, koszty związane z obsługą prawną oraz księgową projektu, koszty pracy studia OSORNO oraz koszty związane z komunikacją całego projektu. Każdy gotowy rozdział zanim osiągnie swój finalny efekt musi zostać nagrany, odpowiednio wyczyszczony, następnie poskładany z innymi nagraniami. Następny etap naszej pracy to udźwiękowienie, komponowanie muzyki, oraz mix ścieżki. Każdy z tych żmudnych etapów wymaga czasu i pracy, jeśli chcemy osiągnąć spektakularny efekt. Takie dzieło niewątpliwie na to zasługuje, dlatego założone koszty mogą wydawać się wysokie.

W myśl ustawy z dnia 30.05.2014r., każdej osobie, która wesprze projekt i w rozumieniu kodeksu cywilnego jest konsumentem (a nie np. firmą, dla której wpłata może być powiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą) przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie przewidzianym w w/w ustawie. Jednak z uwagi na fakt, że przedmiotem umowy zawieranej na odległość jest usługa świadczona przez serwis payU, prawo do odstąpienia wygasa z chwilą całkowitego wykonania usługi, tj. z chwilą przypisania otrzymanej przez payU płatności do projektu Bibilaaudio. W praktyce oznacza to, że prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu płatności nie przysługuje Wspierającemu.

Przede wszystkim zależy nam na doskonałej jakości wszystkich nagrań, a żeby taką osiągnąć, musimy zaangażować profesjonalistów. Dlatego do produkcji zatrudniamy profesjonalistów, którym płacimy należne wynagrodzenie.

W nagraniach wykorzystujemy Biblię Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku (wydanie V).

Słuchowisko, które realizujmy zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora, w których mowa jest o tym, jak postać mówi kolejną kwestię – „powiedział Jezus” „odpowiedział Piotr”

Rozróżnijmy, o jakiej adaptacji mowa. To nie jest adaptacja, jaką często stosuje się na potrzeby filmu – nie chcemy nic usuwać z treści Biblii. W dialogach pomiędzy bohaterami nie będzie tylko wskazań, który z bohaterów mówi. Chcemy nadać temu „filmową jakość dialogowania ze sobą”. Jest to natomiast adaptacja dźwiękowa, Krzysztof i jego zespół stworzą odpowiednie dźwięki w tle.

Do wszystkich. Dzięki podzieleniu Biblii na fragmenty, będzie istniała możliwość stworzenia własnej playlisty, w tym playlist dla dzieci, z ulubionymi czy ważnymi fragmentami. Biblia jest bardzo różnorodna, dlatego przed nami duże wyzwanie: w jaki sposób ukazać brutalne sceny, by nie były obrazoburcze lub drastyczne. Chcemy oddać te wszystkie ważne emocje za pomocą dźwięków i dobrze dobranej muzyki.