Pytania i Odpowiedzi

Masz pytanie?

W tym miejscu zabraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja. Listę będziemy uzupełniać je na bieżąco – także o pytania pojawiające się w mediach społecznościowych.

Dlaczego powstała BIBLIA AUDIO?

Biblia Audio powstała z trzech powodów: po pierwsze Pismo Święte jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie wszystkim udało się ją przeczytać. Jest fundamentem religii, cywilizacji oraz kultury. Kiedy rozpoczynaliśmy naszą pracę zdawaliśmy sobie sprawę, że próba udźwiękowienia Księgi Ksiąg, wobec której nie przechodzi się obojętnie, to ogromne wyzwanie, ale zdecydowaliśmy się je podjąć. Teraz, juz po zakończeniu naszej pracy, wiemy, że było warto. Po drugie: nasza inicjatywa miała i ma wymiar społeczny. Naszym głównym założeniem jest łączyć ludzi. W BIBLII AUDIO jest miejsce dla wszystkich tych, którzy szanują treść Pisma Świętego oraz drugiego człowieka. Po trzecie: Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, statystów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – Cyfrowy Pomnik Kultury Polskiej.

Skąd wziął się pomysł na realizację takiego projektu?

Pomysł narodził się w głowie aktora i reżysera Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków, jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Karaluchy”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”. Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu poznało ją od początku do końca. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Czy jest to inicjatywa kościelna?

Nie. BIBLIA AUDIO superprodukcja to wspólne działanie firmy OSORNO oraz Wydawnictwa Pallottinum. Powstawanie projektu wsparli NInA, NCK, ORANGE, ZAiKS, LOTOS, FUNDACJA PZU, KUL oraz osoby prywatne.

Czy Kościół Polski popiera Waszą inicjatywę?

Tak. Otrzymaliśmy imprimatur od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła Katolickiego o wsparcie finansowe.

Czy Wasze działanie jest ewangelizacją?

Firma Osorno zajmuje się realizacją audiobooków, słuchowisk radiowych oraz reklam. BIBLIA AUDIO superprodukcja jest szczególnym tytułem w naszym zbiorze, absolutnie wyjątkowym. Niemniej jednak nasze działania skupione są na produkcji dźwięku, bo właśnie na tym znamy się najlepiej. BIBLIA AUDIO powstała dla wszystkich, którzy chcą po nią sięgnąć: dla ludzi którzy wierzą w Boga, ale także dla tych, którzy są dalej od nauczania Kościoła, również dla osób niewierzących czy wyznawców innych religii. Nasz projekt to wydarzenie społeczne, kulturalne, religijne i edukacyjne. Biblia Audio to także działania apolityczne.

W jaki sposób można słuchać BIBLIĘ AUDIO?

Biblia Audio podzielona na pliki (każdy rozdział osobny plik) dostępna jest na płytach, pendrive’ach i w aplikacji mobilnej (iOS, ANDROID). Na na naszej stronie umieściliśmy z kolei całe księgi. Dostęp do nich zawsze będzie darmowy. Zdecydowaliśmy się na proste rozwiązanie: jedna księga – jeden plik. Dlaczego tak? Z bardzo prostego powodu: chcieliśmy w ten sposób podziękować i wyróżnić ludzi, którzy zaufali nam na początku i w trakcie trwania naszej akcji, a którzy wsparli nasze działanie darowizną przed zakończeniem produkcji dźwięku czyli przed 01.12.2017 roku. Jeżeli nie udało Wam się pobrać słuchowiska podzielonego na rozdziały, a WSPARLIŚCIE naszą produkcję, napiszcie do nas na adres wspieramy@bibliaaudio.pl, a my odeślemy wam darmowy kod do aplikacji moblinej. Mamy nadzieję, że będziecie mieli taką samą radość ze słuchania, jak my mieliśmy w trakcie tworzenia.

Czy aktorzy nagrywali charytatywnie?

Przede wszystkim zależało nam na doskonałej jakości wszystkich nagrań, a żeby taką osiągnąć, musieliśmy zaangażować profesjonalistów, którym zapłaciliśmy należne wynagrodzenie.

Który przekład BIBLII zrealizowaliście i dlaczego ten?

W nagraniach wykorzystaliśmy Biblię Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku (wydanie V), który jest oficjalnym tekstem Kościoła Polskiego oraz piękną kopalnią polszczyzny, która powoli już zanika.

Czy materiał zawiera całą Biblię czy tylko wybrane fragmenty?

Słuchowisko, które zrealizowaliśmy zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora, w których mowa jest o tym, jak postać mówi kolejną kwestię , np.: „powiedział Jezus”, „odpowiedział Piotr”.

Otrzymaliście ode mnie darowiznę. Nie widzę swojego nazwiska na liście darczyńców. Dlaczego?

Przede wszystkim serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie, dzięki niemu realnie wpływasz na dalsze życie naszej produkcji. Twoje nazwisko nie może pojawić się na naszych stronach z powodu obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych, w przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych. Wpłata darowizny nie jest tożsama z taką zgodą.

Dlaczego adaptacja a nie oryginał?

Rozróżnijmy, o jakiej adaptacji mowa. To nie jest adaptacja, jaką często stosuje się na potrzeby filmu – nie usunęliśmy nic z treści Pisma Świętego. Jedynie w dialogach pomiędzy bohaterami nie ma wskazań, który z bohaterów mówi/odpowiada. Chcieliśmy nadać naszej produkcji „filmową jakość”.

Czy dzieci będą się nudzić, słuchając tej wersji BIBLII?

Absolutnie nie! Stworzyliśmy piękną baśniową opowieść, która pozwoli Twojemu dziecku zanurzyć się w treści BIBLII AUDIO. Nasza produkcja prezentowana jest w szkołach, przedszkolach i w trakcie spotkań dorosłej publiczności. Specjalnie dla dzieci powstaje BIBLIA AUDIO KIDS.

Czy można używać BIBLII AUDIO superprodukcji w trakcie lekcji religii, mszy lub innych zgromadzeniach publicznych?

Tak. Można używać BIBLII AUDIO na lekcjach religii bezpłatnie, nie są wymagane żadne zezwolenia. Licencję na publiczne odtworzenie można uzyskać pisząc na adres krzysztof@bibliaaudio.pl. BIBLIA AUDIO jest przeznaczona do użytku prywatnego, jednak jej kopiowanie i wprowadzanie do obrotu, a także publikowanie na innych stronach internetowych w związku z prawem autorskim jest zabronione.

Co stanie się z projektem po jego zakończeniu?

Po zakończeniu produkcji BIBLII AUDIO dochód z darowizn i ze sprzedaży nośników przeznaczany będzie na m.in. na utrzymanie i rozwój projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja (BIBLIA w PLENERZE, BIBLIA AUDIO KIDS).

newsletter

Bądź z nami w kontakcie

FreshMail.pl