Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu zabraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja. Będziemy na bieżąco je uzupełniać i zbierać Wasze pytania z mediów społecznościowych.

Biblia Audio powstaje z trzech powodów: po pierwsze Pismo Święte jest dziełem, o którym wiedzą wszyscy, ale nie wszystkim udało się ją przeczytać. Jest fundamentem religii, cywilizacji oraz kultury. Zdajemy sobie sprawę, że próba udźwiękowienia Księgi, wobec której raczej nie przechodzi się obojętnie, to wyzwanie, ale chcemy je podjąć, bo bez wątpienia warto. Po drugie: nasza inicjatywa ma wymiar społeczny. Naszym głównym założeniem jest łączyć ludzi w tym projekcie, bo w tych projekcie jest miejsce dla wszystkich tych, którzy szanują treść Pisma Świętego oraz drugiego człowieka. Po trzecie: Biblia w cyfrowej postaci, zrealizowana na niespotykaną wcześniej skalę oraz przy udziale tak wielu aktorów, statystów, muzyków, a także zwykłych ludzi, to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń – Cyfrowy Pomnik Kultury Polskiej.

Pomysł narodził się w głowie Krzysztofa Czeczota, założyciela firmy OSORNO, znanej dotychczas z realizacji takich audiobooków, jak „Krzyżacy”, „Karski”, „Karaluchy”, „Gra o Tron” czy „Blade Runner”. Biblia jest dziełem, z którego czerpią wszystkie gatunki literackie, bogatym w wątki inspirujące twórców sztuki na przestrzeni wieków. Każdy o niej słyszał, ale niewielu tak naprawdę przeczytało Biblię. Realizacja tego projektu to pierwsza dźwiękowa adaptacja najważniejszej księgi w dziejach świata, zrealizowana na taką skalę.

Nie. BIBLIA AUDIO superprodukcja to wspólne działanie reżysera i producenta Krzysztofa Czeczota oraz Wydawnictwa Pallottinum. Powstawanie projektu wspierają NInA, NCK, ORANGE, KUL, ZAiKS, oraz osoby, które wsparły nas darowizną a jego fragmenty emitowane są w Programie 1 Polskiego Radia.

Tak. Otrzymaliśmy imprimatur od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Nie prosiliśmy jednak władz Kościoła Katolickiego o jakiekolwiek wsparcie finansowe, gdyż chcemy ten projekt oprzeć przede wszystkich na ludziach, którzy będą mogli go wspierać z różnych powodów, nie tylko związanych z wiarą.

Studio Osorno zajmuje się realizacją audiobooków, słuchowisk radiowych oraz reklam. BIBLIA AUDIO superprodukcja jest szczególnym tytułem w naszym zbiorze, absolutnie wyjątkowym. Niemniej jednak nasze działania skupione są na produkcji dźwięku, bo właśnie na tym znamy się najlepiej. BIBLIA AUDIO powstała dla wszystkich, którzy chcą po nią sięgnąć: dla ludzi którzy wierzą w Boga, ale także dla tych, którzy są dalej od nauczania Kościoła, również dla osób niewierzących czy wyznawców innych religii. Nasz projekt to wydarzenie społeczne, kulturalne, religijne i edukacyjne.

Cała Biblia Audio będzie zawsze dostępna nieodpłatnie na stronie bibliaaudio.pl po zakończeniu produkcji. Biblia Audio dostępna jest także w formie płyt CD i pendrivów w sklepie www.sklep.osorno.pl . Cały dochód ze sprzedaży wspiera produkcję kolejnych część BIBLII AUDIO.

Na stronie POBIERZ sukcesywnie umieszczamy całe księgi gotowe do pobrania. Dostęp do nich zawsze będzie darmowy. Zdecydowaliśmy się na proste rozwiązanie: jedna księga – jeden plik. Podzielone pliki dostępne będą na płytach, pendrive’ach i w aplikacji mobilnej. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie? Z bardzo prostego powodu: chcieliśmy Wam w ten sposób podziękować, chcieliśmy Was w ten sposób wyróżnić, Was – czyli ludzi, którzy zaufali nam na początku i w trakcie trwania naszej akcji i wsparli nasze działanie darowizną przed zakończeniem produkcji dźwięku czyli przed 01.12.2017 roku . Jeżeli nie udało Wam się pobrać słuchowiska podzielonego na rozdziały napiszcie do nas na adres wspieramy@bibliaaudio.pl, a my odeślemy Wam link do BIBLIA AUDIO podzielonej na rozdziały. Mamy nadzieję, że będziecie mieli taką samą radość ze słuchania, jak my mieliśmy w trakcie tworzenia.  

Produkcja słuchowiska rozpoczęła się w luty 2015 roku i została uruchomiona ze środków firmy OSORNO. Ponieważ jednak skala tego projektu jest bardzo duża część potrzebnych funduszy pozyskujemy ze zbiórki społecznej, część od sponsorów, część od koproducentów. Wesprzyj powstawanie kolejnych część BIBLII AUDIO www.bibliaaudio.pl/wspieraj.

Jedna godzina gotowego audiobooka to w około 40 – 50 godzin pracy. Pracy, do której zaangażujemy kilkuset aktorów, ponadto muzyków, reżyserów czy realizatorów dźwięku. Dodatkowe koszty są związane z obsługą i stworzeniem dedykowanej strony www, koszty związane z obsługą prawną oraz księgową projektu, koszty pracy studia OSORNO, koszty produkcji nośników cyfrowych, komunikacji wizualnej oraz wideo oraz koszty związane z komunikacją medialną całego projektu. Każdy gotowy rozdział zanim osiągnie swój finalny efekt musi zostać nagrany, odpowiednio wyczyszczony, następnie poskładany z innymi nagraniami. Następny etap naszej pracy to udźwiękowienie, komponowanie muzyki, oraz mix ścieżki. Każdy z tych żmudnych etapów wymaga czasu i pracy, jeśli chcemy osiągnąć spektakularny efekt. Takie dzieło niewątpliwie na to zasługuje, dlatego założone koszty mogą wydawać się wysokie.

W myśl ustawy z dnia 30.05.2014r., każdej osobie, która wesprze projekt i w rozumieniu kodeksu cywilnego jest konsumentem (a nie np. firmą, dla której wpłata może być powiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą) przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie przewidzianym w w/w ustawie. Jednak z uwagi na fakt, że przedmiotem umowy zawieranej na odległość jest usługa świadczona przez serwis payU, prawo do odstąpienia wygasa z chwilą całkowitego wykonania usługi, tj. z chwilą przypisania otrzymanej przez payU płatności do projektu Bibilaaudio. W praktyce oznacza to, że prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu płatności nie przysługuje Wspierającemu.

Przede wszystkim zależy nam na doskonałej jakości wszystkich nagrań, a żeby taką osiągnąć, musimy zaangażować profesjonalistów. Dlatego do produkcji zatrudniamy profesjonalistów, którym płacimy należne wynagrodzenie.

W nagraniach wykorzystujemy Biblię Tysiąclecia, tłumaczenie z 1965 roku (wydanie V).

Słuchowisko, które realizujmy zawiera całość Pisma Świętego, poza tekstami narratora, w których mowa jest o tym, jak postać mówi kolejną kwestię – „powiedział Jezus” „odpowiedział Piotr”

Przede wszystkim serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie, dzięki niemu realnie wpływasz na rozwój idei. Twoje nazwisko nie może pojawić się na naszych stronach z powodu obowiązującego prawa. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych, w przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych. Wpłata darowizny nie jest tożsama z taką zgodą.

Rozróżnijmy, o jakiej adaptacji mowa. To nie jest adaptacja, jaką często stosuje się na potrzeby filmu – nie chcemy nic usuwać z treści Biblii. W dialogach pomiędzy bohaterami nie będzie tylko wskazań, który z bohaterów mówi. Chcemy nadać temu „filmową jakość dialogowania ze sobą”. Jest to natomiast adaptacja dźwiękowa, Krzysztof i jego zespół stworzą odpowiednie dźwięki w tle.

Do wszystkich. Biblia jest bardzo różnorodna, dlatego przed nami duże wyzwanie: w jaki sposób ukazać brutalne sceny, by nie były obrazoburcze lub drastyczne. Chcemy oddać te wszystkie ważne emocje za pomocą dźwięków i dobrze dobranej muzyki.

Tak. Można używać BIBLII AUDIO na lekcjach religii bezpłatnie, nie są wymagane żadne zezwolenia. Licencję na publiczne odtworzenie można uzyskać pisząc na adres krzysztof@bibliaaudio.pl BIBLIĘ AUDIO można używać do prywatnego użytku, jednak jej kopiowanie i wprowadzanie do obrotu, a także publikowanie na innych stronach internetowych w związku z prawem autorskim jest zabronione.

Po zakończeniu produkcji BIBLII AUDIO pliki dźwiękowe ciągle będą dostępne za darmo na stronie internetowej, a dochód za sprzedaży nośników przeznaczany będzie na m.in na utrzymanie i rozwój projektu BIBLIA AUDIO superprodukcja.